Історія закладу освіти

Історія Косівської школи

Перша однокласна школа в с. Косівка була заснована в 1874 році. Діяла на ґрунті церкви. Уроки вели дяк і піп.

В 1887 році при церкві Покрови в с. Косівка громадою була заснована церковно-приходська школа. Вчителем був Драгоманов. В школі читались граматика (краснописаніє), арифметика, історія, закон Божий. Закон Божий читав настоятель Покровської церкви. Заняття в школі були від Покрови до Великодня (14 жовтня – 25 квітня). В школу в основному, ходили хлопчики, дівчаток в школу не пускали.

В 1913 році парафію церкви прийняв В’ячеслав Крижанівський (за свідченнями брат Крижанівського, соратника Леніна).

В 1913 році в селі були організовані 2 товариства: громадянське і кредитне, які в 1914 році побудували в селі Банк-комерційний та школу “Семикласне училище ”.(дані приміщення ще до цього часу існують)

В 1915 році, коли розгорнулася революційна пропаганда соціал-демократів проти самодержавства, священик Крижанівський під тиском поліції змушений був піти в підпілля і виїхав з села.

В 1915 році в село призначений священиком Яків Богачевський. Він, будучи прогресистом, продовжив справу попередника в громадянській роботі.

Внаслідок Першої Світової війни в Києві були закриті вищі учбові заклади і викладачі змушені були викладати на селі. Таким чином в Косівському семикласному училищі працювали професори з Києва Камінський Всеволод Онуфрійович (українська мова і література), Шандер Гольф Францович (математика), Корольова Катерина Михайлівна (астрономія).

В 1916 по 1922 рік з семикласного училища було випущено 72 випускники. Більшість учнів були з інших сіл.

Після революції, починаючи з 1917 по 1927 рік, знову в Косівці була організована початкова школа (4 класи).

В 1927 році наказом облвно Київської губернії було утворено другу в районі (крім Володарки) семирічну школу. Першим директором семирічки був Литвин Василь Миронович, заступником Коротун Гнат Сидорович.

В 1935 році призначено директором Козуба Василя Петровича. При ньому семирічною освітою було охоплено всю молодь до 18 років.

В 1937 році його замінить Пархоменко Анатолій Іванович, працював до 1940 року. Потім працював головним агрономом Озерянського цукрозаводу (1945-1980). При його керуванні було вперше організовано випуск семикласників, де грав духовий оркестр, було організовано різні спортивні ігри та змагання.

З 1936-1940 роках працювали вчителі: Будник М.Г., Будник П.Г., Олійник М.Г., Семида О.Г., Голівкевич Г.М., Ковальчук М.Г., Камінський І.Г.

В 1940-1941 роках директором школи був Бількевич Петро Йосипович, розстріляний німцями в Сквирі.

Працював мовником Бідюк Станіслав Андрійович.

Перед війною в 1936-1941 роках школа зіграла велику роль в ставленні культури на селі. Особливо часто на сцені сільського клубу школа давала драматичні вистави класиків української драматургії: ”Наймичка”, “Назар Стодоля”, “Сто тисяч”, “Наталка Полтавка”.

Підчас окупації школа була зайнята під управу. Пізніше в школі обладнали майстерню по плетінню солом’яних лаптів для німецької армії.

Підручники були знищені, проте парти збереглися до1944 року.

Підчас окупації в 1942 році староста Козачук Овер’ян спробував відкрити школу для 1-3 класів.

Але така школа існувала з вересня по грудень і німці закрили її.

30 грудня 1943 року наше село було звільнено від фашистських загарбників.

12 січня 1944 року відбулися батьківські збори. На зборах було вирішено відкрити семирічну школу.

За ремонт і опалення приміщення відповідали самі учні. Було домовлено, що для 1, 2 і 3 класів дрова заготовляють учні 6 – 7 класів.

Директором школи в 1944 році була Марія Кузьмівна Горчинська з Володарки.

Перші вчителі 1944 року:

1 клас Бачинська Антоніна Прокопівна

2 клас Шпак Антоніна Арсенівна

3 клас Загребельний Степан Семенович

4 клас Іщук Марія Ларіонівна

Вікторов Олексій Євгенович – військова підготовка, Наумчук Людмила Іванівна – математика, фізика, Волошина Олександра Федорівна – українська мова та література, Горшинська Марія Кузьмівна – історія, географія, Олійник Марія Федорівна – російська мова та література.

1945 рік – ПЕРЕМОГА.

Директором школи був Зоренко Яким Семенович.

Вперше видано по 4 підручники з кожної дисципліни на клас. Видано кожному учневі по 2 зошити.

В цьому році при школі були закладені великі парники. За виручені гроші закуплено навчальне приладдя: олівці, ручки, пера, чорнильниці, зошити, географічні карти і атласи.

В 1962 році після призначення директором школи Замкового Івана Адамовича стару школу на 3 класи було ліквідовано і збудовано нову на 5 класів.

В 1968 році школу очолив Марценюк Іван Порфирович. Після нього директором школи була Борщенко Галина Федорівна. В 1980 році директором школи стала Корінчук Олена Миколаївна. При ній збудовано нову школу на 250 місць, з центральним водяним опаленням, водогоном, спортзалом, кухнею та їдальнею,майстернею.

З 1985 по 2010 рік директором Косівської школи працював Козачук Ігор Васильович.

/Files/images/DSCF1908.JPG

З 2010 року і по даний час школу очолює Полякова Валентина Юріївна, яка також закінчила Косівську середню школу.

Кiлькiсть переглядiв: 1028

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.